Můj účet
Přihlášení
Menu

Vše, co byste měli vědět o BCAA. Co jsou to BCAA a jak fungují?

Co jsou to BCAA?

Některé aminokyseliny jsou v organismu člověka vytvořeny z jiných aminokyselin, některé z mastných kyselin z glukózy nebo z dalších sloučenin. Jsou aminokyseliny, které člověk není schopen vytvářet vůbec. Tyto aminokyseliny se nazývají esenciální aminokyseliny (BCAA) a není jiná možnost, než je přijmout ve stravě či doplňcích stravy. BCAA jsou tři esenciální aminokyseliny: leucin, isoleucin a valin.

Jakou mají funkci BCAA?

Valin, leucin a isoleucin se řadí mezi aminokyseliny s rozvětvenými postranními řetězci, které mají vliv v regulaci sacharidového, proteinového a lipidového metabolismu. BCAA mají několik funkcí v těle, z nichž některé jsou klíčové pro sportovce a osoby zapojené do fyzické aktivity:

  1. Podpora růstu svalů: Leucin, jedna z aminokyselin v BCAA, aktivuje signální dráhy v buňkách, které podporují syntézu proteinů a tím přispívají k růstu svalové hmoty.
  2. Zlepšení sportovního výkonu: BCAA mohou pomoci snížit únavu a podporovat výkon během cvičení nebo soutěžení. Isoleucin a valin mohou být oxidovány v svalových buňkách a poskytovat energii pro svalovou práci.
  3. Regenerace svalové tkáně: BCAA mohou také pomoci zrychlit regeneraci svalů po náročném tréninku nebo zranění. Tyto aminokyseliny mohou snížit zánět a podpořit syntézu proteinů, což přispívá k obnově poškozených svalových vláken.
  4. Podpora imunitního systému: BCAA mohou také podporovat imunitní systém tím, že zvyšují produkci imunoglobulinu A, což je protein, který pomáhá chránit tělo před infekcemi.
  5. Regulace hladiny cukru v krvi: Leucin a isoleucin mohou pomoci regulovat hladinu cukru v krvi tím, že podporují produkci a uvolňování inzulinu, který pomáhá přenášet cukr z krve do buněk.

Aminokyseliny mohou být užitečné pro sportovce a osoby, které se snaží zlepšit svou fyzickou kondici a svalovou hmotu, ale mohou být také prospěšné pro celkové zdraví a imunitní systém.


Jak rostou svaly? Co pomáhá na rychlejší růst svalové hmoty?

Pokud budete dbát na všechny tyto aspekty růstu svalů, pravděpodobně zaznamenáte velký progres.

Jak a kdy užívat BCAA?

Doporučené dávkování a způsob užívání BCAA se liší v závislosti na konkrétním produktu a vašich individuálních potřebách. Obecně platí následující doporučení:

  1. Dávkování: Doporučená dávka BCAA se pohybuje v rozmezí 5-20 gramů denně. Pokud jste sportovec nebo pravidelně cvičíte, můžete užívat dávku až 20 gramů denně.
  2. Kdy užívat: BCAA se nejlépe vstřebávají, když se užívají během tréninku nebo těsně před nebo po něm. Je také možné je užívat mezi jídly, aby se snížil katabolismus (rozklad) svalových vláken. Pokud užíváte BCAA jako doplněk stravy, můžete je užívat jednou nebo dvakrát denně.
  3. Formy užívání: BCAA jsou k dispozici v ochuceném či neochuceném práškukapslíchtabletách nebo v tekuté forměmůžete tedy vybrat tu variantu, která vám nejvíc vyhovuje.

Co by mělo být základem suplementace každého sportovce, ale i běžně aktivního člověka? Na tyto otázky vám odpoví trenér Jirka Vacek v podcastu.

Jakou funkci mají jednotlivé aminokyseliny BCAA? 

✅ Leucin

Leucin má klíčovou roli v procesu tvorby svalové hmoty a regenerace svalů po tréninku. Pomáhá stimulovat syntézu bílkovin, což zvyšuje růst svalů a snižuje rozklad svalových vláken. Leucin také podporuje ukládání glykogenu (zásobní formy cukru) v svalových buňkách, což zlepšuje výkon a urychluje regeneraci svalů. Jeho největšími zdroji je v mase, mléce, ve vejcích a rybách. Z rostlinných zdrojů to je sója, neloupaná rýže, datle, jablka, kivi, borůvky, dýně, hrušky, sezamová semínka, arašídy, řeřicha, hrozinky.

✅ Isoleucin

Isoleucin má klíčovou roli v metabolismu a energii. Podobně jako leucin, také isoleucin stimuluje syntézu bílkovin a pomáhá udržovat svalovou hmotu. Má také vliv na metabolismus sacharidů a tuků v těle, což umožňuje tělu využívat energii z tuků při cvičení. Isoleucin se nachází v potravinách, jako jsou hovězí maso, kuřecí maso, ryby, vejce, sójové boby a ořechy

✅ Valin

Říká se, že valin je esenciální aminokyselina zdravého myšlení a síly. Valin přispívá k regeneraci svalové tkáně a podílí se na chodu centrální nervoví soustavy (CNS). Valin má klíčovou roli při tvorbě svalů a regeneraci svalů po tréninku. Podobně jako leucin a isoleucin, i valin podporuje syntézu bílkovin a zlepšuje regeneraci svalů po náročném cvičení. Valin také pomáhá udržovat rovnováhu dusíku v těle, což je důležité pro budování svalové hmoty. Valin se nachází v potravinách, jako jsou hovězí maso, kuřecí maso, ryby, vejce, sójové boby a ořechy.

Jaké jsou nejlepší BCAA na trhu?

Sypká forma BCAA: Jejich velkou výhodou je, že si je můžete vychutnat v podobě chutného drinku při tréninku nebo kdykoliv během dne. Všímejte si ale složení a dávky aminokyselin v jedné dávce. 

Prom-in Essential BCAA Synergy 550 g

Kombinace klíčových aminokyselin určena na zlepšení výkonu, ochranu svalové hmoty před odbouráváním a podporu zotavení. Obohaceno o vitamín B6, pro podporu vstřebávání.

BioTechUSA BCAA ZERO 360 g

Každá dávka obsahuje celkem 6 g aminokyselin BCAA v poměru 2:1:1 L-leucin, L-isoleucin a L-valin a 0,7 g L-Glutaminu, bez obsahu lepku, laktózy, aspartamu, sacharidů, konzervantů a přidaného cukru.


Tablety a kapsle BCAA: Užívají se nejčastěji po tréninku. Forma kapslí má výhodu v tom, že stačí sezobnout pár tablet a máte vyřešeno. Hodně lidí tabletové formy volí, protože to je pohodlnější.

Czech Virus BCAA 1800 mg 150 tablet

BCAA mohou pomoci s ochranou svalové hmoty a zlepšit regeneraci po tvrdém tréninku. Ve volné formě s obsahem 1800 mg BCAA v jedné tabletě s minimem pojiv.

Scitec BCAA 6400

Každá tableta obsahuje 896 mg větvených esenciálních aminokyselin BCAA v ideálním poměru 2:1:1, získaných speciální technologií z přírodního zdroje.

Tekutá forma BCAA: Umožňuje snadnou konzumaci a rychlou absorpci BCAA do těla, což může být užitečné pro sportovce nebo osoby, které potřebují rychle doplnit své zásoby BCAA před nebo po cvičení.

Amix BCAA New Generation 1000ml

Vysoce účinný produkt s vysokým obsahem aminokyselin BCAA ve volné formě doplněný o L-Citrulin malát, Taurin, Beta-Alanin a DMG. Snadno vstřebatelná tekutá forma obohacená o vitamin B6.

Extrifit BCAA GT+ 80 g

Velmi silná dávka BCAA a glutaminu v nové gelové formě, která zajišťuje rychlou stravitelnost a ideální vstřebatelnost, což je pro anabolický i regenerační účinek volných aminokyselin zásadní.

Jsou BCAA vhodná pro každého?

BCAA jsou základními stavebními kameny bílkovin v těle a jsou klíčovými látkami pro růst a regeneraci svalové hmoty. Nicméně, zda jsou BCAA vhodná pro každého, závisí na mnoha faktorech, jako jsou individuální výživové potřeby, zdravotní stav a tréninkový program.

Pro osoby, které pravidelně trénují, zejména s cílem zvýšit sílu a svalovou hmotu, jsou užitečná při podpoře regenerace svalů a snižování svalového katabolismu. Pro sportovce a atlety, kteří se účastní intenzivního tréninku a potřebují rychle regenerovat své svaly, jsou BCAA být velmi užitečné.

Jaký je rozdíl mezi volnými BCAA a BCAA obsaženými v proteinovém prášku?

Volné BCAA jsou samostatné aminokyseliny (leucin, isoleucin a valin) v čisté formě, zatímco BCAA obsažené v proteinovém prášku jsou součástí kompletního proteinu. Proteinový prášek je směs různých aminokyselin, včetně BCAA, které jsou vázány peptidovými vazbami na ostatní aminokyseliny v proteinu.

Hlavní rozdíl mezi volnými BCAA a BCAA obsaženými v proteinovém prášku je v rychlosti a účinnosti absorpce. Volné BCAA se rychleji vstřebávají do krevního oběhu a dostávají se k svalům rychleji než BCAA obsažené v proteinovém prášku, které musí být nejprve tráveny a rozloženy na jednotlivé aminokyseliny. Proto se volné BCAA obvykle doporučují jako doplněk před nebo během tréninku, aby se dodaly svalům rychleji.

Na druhé straně jsou BCAA obsažené v proteinovém prášku lepší pro dlouhodobou podporu svalového růstu a regenerace, protože se uvolňují postupně a poskytují tělu trvalejší přísun aminokyselin. Proteinový prášek také obsahuje další důležité aminokyseliny, které jsou důležité pro správný svalový růst a regeneraci.

Jsou BCAA vhodné pro vegetariány a vegany?

Většina BCAA jsou vhodné pro vegetariány a vegany, protože jsou vyrobeny z rostlinných zdrojů a neobsahují žádné živočišné produkty. Je také důležité zkontrolovat, zda jsou BCAA, které si chcete koupit, veganské a neobsahují žádné živočišné produkty. Super složení i chuť mají například BCAA od značky Czech Virus.

Mohlo by vás zajímat:

Nejlepší proteinové tyčinky | RECENZE 2023

Nevíte podle čeho vybrat kvalitní proteinovou tyčinku? Podívejte se na naší recenzi těch nejkvalitnějších a nejchutnějších proteinovek.

Kardio před nebo po silovém tréninku?

Proč bycho neměli dělat kardio před silovým tréninkem? Jak to může narušit náš výkon, budování svalové hmoty, ale pálení tukových zásob? 

Nejlepší protein pro ženy? Proteiny na hubnutí.

Protein je jedním z nejpoužívanějším doplňkem ve výživě vůbec. Který je pro ženy nejlepší? 

Sleduj nás:  

Zdroje: 
1. Effect of BCAA supplement timing on exercise-induced muscle soreness and damage: a pilot placebo-controlled double-blind study - PubMed. PubMed [online]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28944645/
2. Exercise promotes BCAA catabolism: effects of BCAA supplementation on skeletal muscle during exercise - PubMed. PubMed[online]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15173434/