Můj účet
Přihlášení
Menu

Vše, co byste měli vědět o BCAA. Co jsou to BCAA a jak fungují?

Některé aminokyseliny mohou jsou v organismu člověka vytvořeny z jiných aminokyselin, některé z mastných kyselin z glukózy nebo z dalších sloučenin. Jsou aminokyseliny, které člověk není schopen vytvářet vůbec. Tyto aminokyseliny se nazývají esenciální aminokyseliny a není jiná možnost, než je přijmout ve stravě či doplňcích stravy.

Valin, leucin a isoleucin se řadí mezi aminokyseliny s rozvětvenými postranními řetězci, které mají vliv v regulaci sacharidového, proteinového a lipidového metabolismu. 

Rozvětvené aminokyseliny zabraňují tomu, aby si tělo bralo na tvorbu energie bílkoviny ze svalů a podporují anabolismus. Tělo si je neumí vyrábět ani syntetizovat, proto není jiná cesta, než je přijmout ve stravě či doplňcích stravy.

Doporučené denní dávky u těchto aminokyselin u zravých osob jsou 800mg valin, 1100mg leucin a 700mg isoleucin.

Rozvětvené aminokyseliny jako doplněk stravy. 

Snad všichni výrobci sportovní značek dneska nabízí rozvětvené aminokyseliny v doplňcích stravy. Nazývají se BCAA a je to zkratka amerického názvu branched chain amino acid. 

Rozvětvené aminokyseliny, zlepšují regeneraci po fyzickém výkonupodporují udržení svalové hmoty při redukčních dietáchpoužívají se při nárůstu kosterní svaloviny a snižují ztrátu svalové hmoty v průběhu rekonvalescence

Aminokyseliny BCAA stimulují syntézu bílkovin více než běžné bílkoviny ve stravě, protože bílkoviny se teprve na aminokyseliny musí rozložit. Proto se díky BCAA zvyšuje rychlost syntézy proteinů. Toto je zjednodušené vysvětlení, jak mohou BCAA pomoci maximalizovat regeneraci svalů. Regenerace svalů = větší růst svalů.

✅ Valin

Říká se, že valin je esenciální aminokyselina zdravého myšlení a síly. Valin přispívá k regeneraci svalové tkáně a podílí se na chodu centrální nervoví soustavy (CNS). Valin se vyskytuje v živočišných i rostlinných bílkovinách a hlavním zdrojem je drůbež a ryby, vejce a mléčné výrobky. Z rostlinných zdrojů to je rýže, hrách, čočka, houby, mořské plody, fazole, arašídy, broskve, fíky, nebo listová zelenina. Super zdroj této aminokyseliny je i mladý ječmen. 

✅ Leucin

Podílí se na zvýšení a udržení svalové hmoty a regulaci množství tuku a glukózy v krvi. Jeho největšími zdroji je v mase, mléce, ve vejcích a rybách. Z rostlinných zdrojů to je sója, neloupaná rýže, datle, jablka, kiwi, borůvky, dýně, hrušky, sezamová semínka, arašídy, řeřicha, hrozinky.

✅ Isoleucin

Má podobné vlastnosti jako výše zmíněné aminokyseliny. Vstupuje do metabolismu jako nutný komponent k syntéze a využití energie. Slouží k obnově a regeneraci svalové hmoty. Napomáhá hojivým procesům, je nezbytný k tvorbě hemoglobinu. A podílí se na udržení hladiny cukru v krvi. Najdete ho ve všech druzích masa, v mléčných výrobcích a vejcích z rostlinných zdrojů to jsou banány, borůvky, brusinky, avokádo, pomeranče, jablka, zelí, ořechy, špenát.

Naše tipy:  Pokud se poohlížíte po aminokyselinách, máme pro vás několik tipů, na ty nejkvalitnější.
 

Ochucená sympká forma BCAA

Jejich velkou výhodou je, že si je můžete vychutnat v podobě chutného drinku při tréninku nebo kdykoliv během dne. Všímejte si ale složení a dávky aminokyselin v jedné dávce. 

Czech Virus Nano BCAA

Produkt je tvořený z 82,5% BCAA, což je na instatní verzi slušné číslo. Zbytek jsou protispékavé látky a sladidla. Přírodně fermentovaná BCAA vysoké kvality, která jsou vytvořená speciální technologií, kdy vzniknou nano částice pro lepší vstřebatelnost a navíc jsou instatní s příchutí. Tato BCAA jsou navíc vhodná i pro vegany. 


BCAA v tabletách a kapslích

Užívají se nejčastěji po tréninku. Forma kapslí má výhodu v tom, že stačí sezobnout pár tablet a máte vyřešeno. Hodně lidí tabletové formy volí, protože to je pohodlnější.

Czech Virus či Extrifit BCAA 1800mg 150 tablet

Tabletová BCAA, kdy jedna tableta má 1841mg. Z toho je 1800mg BCAA. Tablety jsou vytvořeny speciální metodou, u které není téměř potřeba pojiv. 98% tablety jsou BCAA. To znamená, že pouhá 2% jsou pojiva. Neuvěřitelné. Super.

Zajímá vás ohledně aminikyselin víc? Před několik měsíci jsme pro vás psali článek, kde jsme hodnotili nejprodávanšjí BCAA. 

Více BCAAček >>>

Pro koho jsou a nejsou BCAA vhodná? 

Pokud se řadíte do skupiny "všežravců", váš jídelníček je pestrý a nedržíte žádnou redukční dietu, netřeba jich užívat.  Pokud byste měli těžké tréninky několikrát týdně, kdy tělo opravdu vyčerpáváte, můžete si je pořídit. Stejně tak, jako lidé v dlouhodobé redukční dietě, by zejména esenciální aminokyseliny, které se nedají jinak než stravou doplnit, měli tělu dodávat. Další skupinou, které často tyto důležité aminokyseliny chybí, jsou vegani a vegetariáni, protože je pro ně těžší doplnit celé aminokyselinové spektrum z rostlinných zdrojů. Jedná se hlavně o esenciální aminokyselinu lysin a vitamin B. Naopak, kdo by BCAA užívat neměl jsou těhotné a kojící ženy a děti. 

Mohlo by vás zajímat:

Jak cvičit s odporovou gumou? Ukázková videa. Nejlepší expandér pro cvičení nohou?

Nejlepší cviky na zadek s odporovou gumou. V tomto článku najdete základní popis článků plus videa z našeho youtube.

Rychlá příprava jídla do krabiček na celý den. Uvařeno do 30 minut.

Konec výmluvám! Fitness menu s 5 jídly máte hotové za 22 minut. Magda si pro vás připravila super rychlé recepty i spoustu vychytávek.

Sleduj nás i na sociálních sítích: