Můj účet
Přihlášení
Menu

Intolerance laktózy? Jak se projevuje? Co můžu jíst a můžu s tím bojovat?

Intolerance laktózy postihuje téměř 75% lidí po celém světě. Je důležité si neplést intoleranci laktozy a alergii na mléko, jsou to uplně jiné termíny. 

Hlavní rozdíl mezi těmito metabolickými poruchami je v příčinách onemocnění. Zatímco u alergie na mléko se jedná o imunitní odezvu organismu na mléčné bílkoviny, intolerance laktózy je způsobena nedostatkem enzymu laktáza.

Laktóza nebo laicky mléčný cukr se nachází v mléčných výrobcích a samotném mléce. S trávením tohoto složitého cukru pomáhá enzym nazývaný laktáza, který se nachází v tenkém střevě. 

Laktáza je zoodpovědná za rozložení laktózy na glukozu a galaktózu, které se pak už snadno vtřebají do těla. Pokud ale tělo nedokáže tento enzym tvořit, tělo začne protestovat, protože ji nemůže vstřebat. Příznaky se můžou trvat od 30minut do 2dnů po konzumaci mléčných výrobků. 

Co narušuje vstřebávání?

 • léky (steroidy, neomycin, penicilin, tertacyklin, choloromycetin)
 • kyselina šťavelová (rebarbora, špenát, mangold, červená řepa, čokoláda) – spolu s vápníkem tvoří nerozpustné šťavelany (oxaláty)
 • vysoký příjem bílkovin (i bílkovinných koncentrátů pro sportovce) - zvýšené vylučování vápníku ledvinami
 • sedavý způsob života, stres a silný alkoholismus (zpomalují vstřebávání vápníku)
 • vstřebávání vápníku se zhoršuje s věkem

 

7 symptomů intolernace laktozy: 

 • Křeče v břiše
 • Nevolnost, zvracení
 • Průjmy
 • Plynatost
 • Akné
 • Bolest hlavy, migrény

Proč některé mléčné výrobky neobsahují téměř žádnou laktozu?
Takové ty opravdové jogurty (selské, řecké) a kefíry obsahují velké množstíštví živých kultur, které se mléčným cukrem živý a zpracují ho téměř všechen dřív, než se dostanou na lžičku. To samé platí u sýrů, které laktózy obsahují minimální množství. 

Jak na intoleranci laktózy? 
Probiotika

Jedná se o živé organismy, které jsou ve střevech a pomáhají udržovat zdravý trávicí trakt. Jsou k dispozici ve formě kapslí. Probiotika se používají i u žaludečních a střevních potíží, jako je průjem a syndrom dráždivého tračníku. Mohou také pomoci vašemu tělu trávení laktózy. Probiotika jsou obecně považována za bezpečné a může být stojí za pokus, pokud ostatní metody nepomáhají.

Laktáza
Jak jsem zmínila, na rozkladu laktózy se podílí enzym laktáza. Pokud ho naše tělo z nějakého důvodu neumí a neche vyrábět, můžeme si pomoct z venku. Bulk Powders Lactase 5000UI je kapsle, která obsahuje čistě jenom štěpící enzym laktázu. Užívá se před jídlem obsahující mléko a čeká ve střevě, až k němu laktáza dojde, aby se s ní popralo

       


Zdroj: cs.medlicker.com/1176-laktozova-intolerance

 

Dotaz na prodavače

Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.


Dotaz

Recenze: *