Nadýmání dokáže znepříjemnit každodenní život. Každý se s nafouknutým břichem jistě setkal - těžce stravitelné jídlo, velké porce, přejedení se. Pokud se nadýmání opakuje často a máte trvale nafouknuté břicho je potřeba začít pátrat po příčině. V tomto článku najdete příčiny a rady na nafouklé břicho a jak se ho zbavit.
Tyto pocity často doplňuje vypouklé břicho, ale i bolest a problémy s vyprazdňováním.
Trávení začíná již v dutině ústní, kdy zuby rozmělňujete potravu, která se mísí se slinami. Ty obsahují enzym ptyalin, který rozkládá škroby. Pokud jíte ve spěchu, pracujete u jídla a nesoustředíte se pořádně na stravu, tak nejen, že si neuvědomíte, že jsme již snědli celou porci ani, ale jídlo i špatně rozkoušete a do žaludku pak putují velké kusy, které vás tam tlačí a pomaleji se tráví.
2. Příliš málo nebo mnoho vlákniny
Vláknina je nepostradatelnou složkou stravy, která plní v trávicím traktu důležitou úlohu. Denně bychom měli přijmout alespoň 30 g vlákniny. Pokud si dopřáváte denně zeleninu, ovoce, jíte luštěniny a celozrnné výrobky, určitě nemáte problém 30 gramů dosáhnout. Nedostatek, ale i nadměrný příjem vlákniny může způsobovat plynatost, nadýmání a zácpu. Více jsme se o tom rozepsali v článku.
Pokud máte pocit nafouklého břicha po jídle, cítíte těžko v břiše může to být příliš velkou porcí jídla. Zkuste z porce ubrat a jíst spíše častěji, aby trávicí trakt neměl takové nápor stravy naráz.
Náš Tip: Vyzkoušejte Czech Virus Super Greens Pro. Funkční produkt s mixem super zelených látek pro maximální podporu trávení bez nafouklého břicha a očistu těla. Je slazen steviol-glykosidy (sladidlo z rostliny stévie) a neobsahuje žádná zbytečná plnidla ani zahušťovadla.
Spolu s tekutinami a díky syceným nápojům spolykáme více vzduchu, který se může začít hromadit. Ti jejichž pitný režim tvoří hlavně nápoje s bublinkami a mají problém s nafouknutým břichem, by se měli zaměřit na neperlivé nápoje.
Hormony v ženském těle se během cyklu dost hýbou. Během druhé fáze menstruačního cyklu (po ovulaci a před menstruací) klesá hladina estrogenů a roste hladina progesteronu. Kromě široké škály pocitů a zadržování vody se mohou objevit trávicí potíže a s tím spojené nafouknuté břicho.
Co pomáhá také na nafouknuté břicho je procházka po jídle nebo i lehká pohybová aktivita podpoří trávení tak, že zvýší průtok krve včetně trávicího traktu. Navíc se zrychlí peristaltika střev, které posouvají stravu trávicím traktem dál. Zkuste třeba jednoduché jógové cviky na nafouklé břicho.
Opakuje se problém s nafouknutým břichem po určitých jídlech? Pravděpodobně vám bude vadit nějaká složka. Snažte se vypozorovat, co vám nedělá dobře, abyste mohli surovinu vyřadit. Také můžete navštívit lékaře a nechat si udělat test potravinových intolerancí.
V tomto článku jsme se dozvěděli nejběžnější příčiny nafouknutého břicha a co na nafouknuté břicho pomáhá. Za sebe osobně mohu doporučit Greens Pro, používám ho několik let s pauzami nebo si dávám menší dávku a jsem moc spokojená. Přemýšlejte nad tím, co jíte a snažte se u jídla soustředit opravdu na jídlo, nepracujte během jídla a jezte pomalu.
Mohlo by Vás zajímat:
Podzim máme spojený nejen s padajícím listím, ale i padající imunitou. Ta je zkoušena nejen změnou počasí a hojným výskytem různých onemocnění, ale i stresem. Čím se bránit a jaké potraviny volit?
Máte nějaký svůj výživový styl a tvrdě si stojíte za tím, že je to ta nejlepší možnost , jak shodit přebytečná kila nebo nabrat svalovou hmotu a žádná jiná neexistuje , ale každý jsme jiný a na každého působí něco jiného. Přesto mají ty nejúčinější redukční diety společné charakteristické znaky. Jaké to jsou?