Můj účet
Přihlášení
Menu

Glutamin: Co je to Glutamin? Má suplementace glutaminem význam?

Rozmohl se nám tu takový nešvár. Na internetu se začali objevovat články, které „napadají“ glutamin. Prý není potřebný?! Hloupost nebo ne?

Je to trochu zavádějící to ano, protože glutamin je základní aminokyselinou v našich svalech, které tvoří asi z 61%. To je hodně, navíc si ho tělo dokáže vytvářet samo, takže se zdá, že opravdu přidávat si do těla další glutamin je k ničemu, ale …

… jakmile začnete pořádně cvičit, hladina glutaminu rychle klesá, což snižuje sílu, vytrvalost a hlavně zotavení. Hladina glutaminu se do normálu může vracet až 6 dní. Glutamin hraje klíčovou roli při syntéze bílkovin. Je dokonce dokázáno, že doplněním glutaminu minimalizujete rozpad bílkovin.

Co l-glutamin pro vás udělá

Jak jsme říkali, glutamin hraje klíčovou úlohu metabolismu bílkovin a v objemu buněk. To je obzvláště užitečné pro lidi, kteří chtějí hubnout, aniž by museli ztrácet svaly. Glutamin je potřebný v celém těle pro optimální výkon. Hladiny glutaminu se během cvičení rychle vyčerpávají. Glutamin je velice důležitý o pro imunitní systém. Například kulturisté jsou náchylnější k nemocem - proto je doplňují glutamin ne primárně kvůli svalům, ale pro "udržovací" účinky L-glutaminu.

Kolik glutaminu denně užívat?

Není nutné, a ani bychom neměli, to zbytečně s Glutaminem přehánět.
Ideální je rozdělit si vaši dávku alespoň na 2 porce.

Po tréninku: cca 5-15g
Před spaním: cca 2-10g

Glutamin můžeme také dávat v podobné dávce jako před spaním i ráno po probuzení.

Jsou u glutaminu nějaké vedlejší účinky?

Žádné kontraindikace studie nepotvrdili, ale nedoporučuje se užívat víc než předepsanou dávku. Zaprvé účinu to nepřidá, tělo to nedokáže zužitkovat a přebytek vyloučí a zadruhé byste si mohli způsobit žaludeční nevolnost.

Výhody l-glutaminu

  • nejdůležitější složka svalového proteinu, který pomáhá opravovat a budovat jeho vlákna
  • zabraňuje katabolizaci (rozpadu) bílkovin, pro energii dalším buňkám
  • zabraňuje poklesu hladiny glutaminu během intezivního cvičení
  • jedna z nejdůležitějších živin v tlustém střevě
  • podporuje imunitní systém (primární zdroj energie, pro imunitní systém

 

Proč bych měl užívat glutamin?

Ač to tak vypadá, L-glutamin není jen pro kulturisty. Glutamin je nezbytný pro udržení střevní funkce a pro podporu imunitního systém. Po syntéze glutaminu v kosterním svalu se uvolňuje do krevního řečiště a přenáší se do ledvin, jater a tenkého střeva a buněk imunitního systému, kde hraje další důležitou roli.

Glutamin „spolupracuje“ s bílými krvinkami a přispívá k normální funkci imunitního systému. Jedinci s chřadnutím svalů a onemocněními souvisejícími s imunitním systémem, kteří nemusí být schopni vyrábět tolik vlastního glutaminu, mohou těžit z doplňků glutaminu užívaných spolu s dalšími aminokyselinami. 

Tip! TOP GLUTAMINY:

Czech Virus L-Glutamine 500g
Kaged Muscle Glutamine Powder 500g

Ochucená varianta:

BiotechUSA L-Glutamin zero 300gKam dál? 
Anabolizéry: Top 10 nakopávačů! Jak vybrat správnou předtréninkovku?

Základní suplementy. Jaké suplementy jsou základem nejen pro začátečníky? 

Sleduj nás i na sociálních sítích: 

zdroj: 
www.bodybuilding.com/fun/glutamine.htm
www.czechvirus.cz
www.instagram.com/romangrigar