Můj účet
Přihlášení
Menu

Glutamin: Co je to Glutamin? Má suplementace glutaminem význam?

Glutamin je jednou z nejvíce zastoupených aminokyselin v těle a má klíčovou roli v mnoha důležitých procesech. Sportovci rádi užívají glutamin ve sportu z několika důvodů. Prvním důvodem je podpora regenerace svalů. Glutamin pomáhá urychlit proces regenerace svalů po náročném tréninku, což může zkrátit dobu potřebnou k zotavení.

L-glutamin poskytuje podporu imunitního systému. Intenzivní trénink může oslabit imunitní systém sportovce, a tak užívání glutaminu může pomoci posílit imunitní funkce. 

Dalším důležitým faktorem je prevence katabolismu. Během dlouhého tréninku nebo intenzivního cvičení může tělo začít odbourávat svalovou hmotu, a glutamin může pomoci snížit tento katabolický efekt a chránit svaly. Glutamin tedy hraje klíčovou roli v mnoha procesech a má mnoho pozitivních účinků na tělo a jeho správné fungování:

  • Podporuje budování svalové hmoty: Glutamin je základní stavební jednotkou bílkovin a je důležitý pro tvorbu a regeneraci svalové hmoty. Podporuje ochranu svalových vláken.
  • Zlepšuje sportovní výkon: Díky pozitivnímu vlivu na regeneraci a energii může glutamin přispět k lepšímu sportovnímu výkonu a odolnosti během tréninku.
  • Přispívá k rychlejší regeneraci po tréninku: Glutamin může pomoci zkrátit dobu regenerace svalů po náročném tréninku.
  • Přispívá k optimální funkci imunitního systému: Glutamin je klíčový pro správnou funkci imunitního systému.
  • Pozitivní vliv na funkci trávicí soustavy: Glutamin je klíčový pro zachování zdraví střevní sliznice a trávicího systému. Pomáhá obnovovat a udržovat integrity buněk střevní stěny, což má za následek lepší trávení a vstřebávání živin.
  • Zlepšuje kognitivní funkce mozku: Glutamin je důležitou látkou pro tvorbu neurotransmiterů, což může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce mozku, jako je paměť, koncentrace a učení.

✅ Jak dávkovat L-Glutamin?

Dávkování glutaminu může být individuální a závisí na konkrétních potřebách, cílech a životním stylu jednotlivce. Doporučená dávka se obvykle pohybuje mezi 5 a 10 gramy denně. 

  • Před tréninkem: Pro zvýšení jeho dostupnosti v těle během fyzické aktivity. 
  • Po tréninku: Užívání glutaminu po tréninku může pomoci rychleji obnovit svalovou hmotu a podpořit regeneraci.
  • Během dne: Nejčastěji v netréninkový den.
  • Před spaním: Někteří užívají glutamin před spaním, pro podporu regenerace během spánku. 

✅ Jaký L-Glutamin je nejlepší?

Prom-in L-Glutamine 500g

Glutamin je neesenciální proteinová aminokyselina, která tvoří až 60 % obsahu aminokyselin svalových buněk. Užívejte 5 g denně maximálně však 10 g denně ve dvou porcích. Rozmíchejte 5 g (1 vrchovatou čajovou lžičku) ve 200 ml džusu, ovocného nápoje nebo vody.

MyProtein L-Glutamine 500 g

Aminokyselina pro regeneraci a udržení svalové hmoty. Glutamin je zásadní aminokyselina, která je vyžadována každým svalem v organismu a je jedním z nejdůležitějších stavebních bloků pro vytvoření proteinů, které udržují zdraví buněk a opravu tkání. 

BiotechUSA BCAA + Glutamine Zero 480 g

Velký podíl větvených aminokyselin v poměru 2:1:1 a L-Glutamin. V každé dávce 5 g BCAA a 5 g Glutaminu, je navíc bez cukru. Kombinace těchto dvou nezbytných látek pro tělo podporuje růst a udržení svalů a zlepšují regeneraci po fyzickém výkonu. 

Amix Glutamine + BCAA 360 kapslí

Glutamine + BCAA je produkt s obsahem větvených aminokyselin BCAA v poměru 2:1:1 v kombinaci s aminokyselinou L-Glutamin. L-Glutamin je aminokyselina, která se v lidském těle vyskytuje v největším množství. Představuje 60 % všech aminokyselin v kosterním svalstvu a cca 20 % celkových cirkulujících aminokyselin.

Mohlo by vás zajímat:

Jaký je nejlepší protein? Podle čeho vybrat?

Chcete pomoci s výběrem toho praváho proteinu? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší proteiny, se skvělým složení a za super ceny. Vyberte podle svých potřeb.

5 TIPŮ na lepší IMUNITU | Jak nás ovlivňuje stres?

Zima klepe na dveře a přichází tak příjemné období svíček, dek a horkých nápojů, které ovšem často provází oslabená imunita. Proto jsme si pro vás připravili pár tipů, jak posílit přirozenou obranyschopnost těla.

Sleduj nás: