Můj účet
Přihlášení
Menu

Základní suplementy. Jaké suplementy jsou základem nejen pro začátečníky?

Pokud jste začali pravidelně navštěvovat posilovnu, jistě vám nemohlo uniknout, že každý sportovec s sebou nosí šejkr, ale každý v něm má většinou zcela jiný doplněk. Jaké suplementy ale vy, coby začátečník, potřebujete? Tak přesně to bude téma dnešního článku, který vám dost možná ušetří nemálo peněz, protože svůj pohled na některé doplňky zcela přehodnotíte. 

Doplněk stravy pouze doplňuje, kvalitní strava je na prvním místě. 

Doplňky se označují jako doplňky proto, že doplňují pevnou stravu, která by měla být vyvážená, pestrá, pravidelná a bohatá na makro i mikronutrienty. Jestli nebudete jíst pravidelně a mít dostatek bílkovin, tuků a sacharidů ve svém jídelníčku, bude špatná nejen vaše výkonnost na tréninku, ale také budete mít pravděpodobně problém s regenerací, o růstu svalů nemluvě. Nemusíte jíst 100% striktně, ale je nutné, abyste měli dostatečný příjem bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů, minerálů i stopových prvků. 

Základní stavební kámen je jednoznačně syrovátkový protein

Kdybyste si mohli koupit jen a pouze jeden doplněk výživy, měl by to být rozhodně syrovátkový protein. Z vlastní zkušenosti jsem, tak jako pravděpodobně většina začátečníků, přemýšlel nad předtréninkovými doplňky, které jsou super a jejich efekt poznáte bezprostředně po vypití. S odstupem času ale musím říct, že právě protein je základní stavební kámen veškeré suplementace začátečníka. 

2 důvody, proč je protein skvělý doplněk: 

  1. Při tréninku dochází k větší cirkulaci krve v organismu a trávení není po docvičení připraveno na pevnou stravu. Protein je dobře stravitelný a rozhodně přijde vhod. Další benefit spočívá v tom, že syrovátkový protein obsahuje velké množství leucinu, který po tréninku ihned stimuluje proteosyntézu, čímž je tedy zodpovědný za lepší regeneraci i růst svalové hmoty . 
  2. Protein představuje svačinu, která dobře zasytí a je zcela jednoduchá na přípravu. Bez jakýchkoliv problémů si jej tedy můžete vzít do školy či do práce, smíchat s vodou, párkrát zatřepat a svačina je na světě. 

Jaký je nejlepší protein? Podle čeho vybrat?

Chcete pomoci s výběrem toho praváho proteinu? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší proteiny, se skvělým složením a za super ceny. Vyberte podle svých potřeb. 

Multivitamín na doplnění potřebných nutrientů 

Multivitaminy jsou doplňky stravy, které spojují vitamíny, minerály a další aktivní látky tak, aby jejich složení odpovídalo aktuálním potřebám a pokrývalo živiny, kterých může být v běžném jídelníčku nedostatek. Nároky sportovců na příjem mikronutrientů jsou podstatně vyšší než u nesportovců. Některé vitamíny navíc bezesporu nutné doplňovat, zmínit můžeme například vitamín D3, který je obzvlášť v zimních měsících enormně deficitní, stejně jako hořčík, zinek, či vitamíny B komplexu. Na trhu existuje škála skvělých multivitamínů a mezi ně beze sporu patří: Reflex Nexgen PRO 90 kapslíProm-in Vita Solution nebo Czech Virus SuperVita PRO V2.0 500 ml.


Omega 3 jsou pro tělo nepostradatelné

Omega 3 mastné kyseliny patří mezi esenciální látky, které si naše tělo nedokáže vytvořit samo a musí je přijímat stravou nebo doplňky stravy. Omega 3 řadíme do skupiny dobrých tuků. Omega 3 jsou vynikajícím způsobem, jak podpořit imunitní systém, kognitivní funkce, pohybový aparát a budování svalové hmoty. Taktéž mají protizánětlivé účinky. Abychom měli v jídelníčku dostatek omega 3, měli bychom do něj alespoň 2× týdně zařadit ryby i další rostlinné zdroje. V České republice je přitom obecně příjem omega 3 z hlediska prevence často nedostatečný. Jejich suplementace formou doplňků stravy je tak vhodná pro většinu z nás.


Hořčík má nespočet pozitivních účinků na zdraví.

Hořčík hraje významnou roli při snižování únavy a vyčerpání, a také podporuje správnou funkci svalů. Jeho účast je nezbytná pro svalovou kontrakci, a proto jeho nedostatek může způsobovat nepříjemné křeče, které obvykle vznikají při fyzickém výkonu. Tento minerál má též zásadní význam pro zdraví kostí, jelikož je klíčovým hráčem při tvorbě kostní hmoty.

Smartfuel Magnesium Bisglycinate

Nejlepší forma hořčíku s vynikající vstřebatelností. Bisglycinát má vstřebatelnost a využitelnost o cca 80 % vyšší než jiné formy, proto je hořčík v chelátové vazbě nejlepší forma hořčíku. Navíc každá kapsle obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu B6, který je nezbytný pro optimální využití hořčíku. Vitamín B6 ještě více zvyšuje vstřebatelnost a poskytuje rychlejší úlevu od symptomů nedostatku hořčíku.


Kreatin monohydrát je základ pro nárůst síly a hmoty 

Kreatin je jeden z nejprozkoumanějších suplementů a je možné s jistotou říct, že jeho pravidelná suplementace má za důsledek, zvýšení síly a růst svalové hmoty, společně s kvalitní stravou a posilováním.


Kreatin dávkování - jak kreatin užívat, kolik a kdy?

Kreatin je svalový energizér, který přímo zvyšuje výkon svalů. Látka, která podporuje růst čiré svalové hmoty a nepřímo snižuje hladinu podkožního tuku. Ale víte jak ho užívat, kolik a kdy? 

Kreatin může užívat prakticky každý zdravý dospělý jedinec. Kreatin se obecně nedoporučuje dětem a mladistvým a také těhotným a kojícím ženám, zejména kvůli nedostatku dat o dlouhodobých účincích a bezpečnosti u této věkové skupiny.

SmartFuel Creatine Monohydrate 500 g

100 % čistý kreatin monohydrát v prémiové kvalitě. Kreatin je jedním z nejsilnějších produktů určených pro zvýšení fyzické síly, výkonnosti i rychlé zvýšení objemu svalů.

Mohlo by Vás zajímat:

Tréninkový plán pro růst svalové hmoty ZDARMA

Chtěli byste nabrat, ale nevíte, jak cvičit pro růst svalů? Trenér Jirka Vacek sestavil  tréninkový plán, pro nabírání svalové hmoty, který se skládá z 5 tréninků.

Užívat raději BCAA nebo EAA? Které jsou lepší?

Pomáhají při regeneraci, tvorbě a růstu svalové hmoty a slouží jako zdroj energie.Celkově esenciální aminokyseliny plní širokou škálu klíčových funkcí, které jsou zásadní pro celkové zdraví a optimální výkon těla.

Sleduj nás: